Adwords Reklam Yönetimi İle

Google’ın Gücünü Keşfedin

 

Öncelikle, kısaca Adwords reklamlarının nasıl ilerlediğini ve ne işe yaradığını özetlemekte fayda var. Google tarafından oluşturulmuş olan bu hizmet bir çeşit reklam verme mantığı ile ilerliyor. SEO hizmeti ile belirli bir zaman içerisinde Google sıralamasında yükselebilirken Adwords ile bu süreci çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. Yükselmek istediğiniz anahtar kelimeyi istediğiniz alanlara konumlandırabilir ve reklam saatlerini belirleyebilirsiniz. Fakat bunun bir uzman tarafından yapılması kazancınızı neredeyse iki katına çıkartacaktır. Normal bir kullanıcı, ayarlamaların hepsine hakim olamadığı için 100₺’lik bir bütçe ile 10 tıklamaya ulaşırken bir uzman sizi 20 tıklamaya kolaylıkla ulaştırabilir.

Adwords reklamı verirken hangi konumda yükselmek istediğinize dikkat etmenizde fayda var. Örneğin Mardin içerisinde hizmet veren bir firma iseniz ve sadece bu bölgede çalışıyorsanız İstanbul ve Ankara’da reklamınızın çıkması size fayda sağlamayacaktır.

Ayrıca zamanlamanın ayarlanması da firmaya göre değişiklik gösterir. Mesela bir kurumsal web sitesi mesai saatleri içerisinde üst sıralara gelmek isterken e-ticaret siteleri gece gündüz fark etmeden sıralamasına dikkat edebilir. Fakat tüm bu tespitler bir uzmanın süzgecinden geçerek önünüze sunulmalı ve stratejik bir planlama yapılmalı. Çünkü varsayımlar her zaman işe yaramayabilir.

 

 

Adwords reklamı verirken anahtar kelimelerinizi

3 ayrı şekilde sınıflandırma imkanınız var. Bunlar;

-Geniş Eşleme: Geniş eşleme ile reklam verdiğiniz anahtar kelimeleriniz, kelimenizin içerisinde bulunduğu her türlü aramada gösterilecektir. Örnek; anahtar kelimeniz su şişesi ise su şişesi satın al kelimelerinde de üst sırada çıkabilirsiniz.

-Tam Eşleme: Tam eşleme ile reklam verdiğiniz zaman daha çok müşteri odaklı ilerlersiniz. Tam olarak belirlediğiniz anahtar kelimeyi yazan kitle web sitenize ulaşabiliyor.

-Sıralı Eşleme: Sıralı eşlemede ise anahtar kelime başta yer alıyor ve sonrasında hangi kelimeler gelirse gelsin istediğiniz anahtar kelime için çıkan web sitesi bu şekilde de görüntülenebiliyor.